.size_count{ display: none!important; }

15 týždňov tehotenstva, môžem byť fyzicky aktívna?

2023-12-29
15 týždňov tehotenstva, môžem byť fyzicky aktívna?

15. týždeň, teda 13 týždňov po počatí, je druhý trimester v plnom prúde. Bábätko na našej ovocnej stupnici má veľkosť stredného pomaranča: váži 56 – 85 gramov a meria približne 10 – 11 cm. Zaujímavosťou je, že v porovnaní s naberaním hmoty rastie oveľa rýchlejšie. To je spojené s intenzívnym vývojom celého organizmu. V tomto období matka zvyčajne kvitne. Overte si to s Formommy. s k ako prebieha druhý trimester tehotenstva a oplatí sa v tomto období cvičiť?   

2. trimester tehotenstva je pre väčšinu žien skutočne požehnaným stavom. Hormóny pôsobia v prospech krásy: pokožka je žiarivá a hladká, vlasy husté a lesklé. Okrem toho zvýšené libido a intenzívnejšie erotické zážitky vďaka zvýšenému prekrveniu pohlavných orgánov. To všetko znamená, že muži nemusia poznať svoje partnerky a môžu byť týmto zvratom udalostí pozitívne prekvapení.

Fyzická aktivita - čo sa oplatí vedieť

Aké druhy športov môže praktizovať tehotná žena?  Chôdza sa určite odporúča. Môžu sa vykonávať aj v poslednom trimestri, aj keď by nemali byť príliš namáhavé. Pohodlné topánky, voľné oblečenie a ide sa. Asi tucet minút vám umožní okysličiť sa, zrelaxovať a zlepšiť si náladu. Ľudia, ktorí predtým necvičili alebo cvičili sporadicky, si samozrejme nemôžu dovoliť byť veľmi aktívni. Môžu potom viac uškodiť ako pomôcť. Treba tiež pamätať na to, že  množstvo a intenzita cvičenia by sa mala upravovať s každým ďalším týždňom tehotenstva . Na úplnom začiatku sa dá urobiť viac ako napríklad v siedmom mesiaci, keď je bruško veľké a bábätko takmer úplne vyformované. Dnes vám chceme povedať, že sa oplatí zamerať na akúkoľvek pravidelnú formu aktivity a povzbudiť napríklad jogu, ktorá je bezpečným riešením bolesti z tehotenskej aktivity.

 

Oplatí sa joga počas tehotenstva?

Joga v tehotenstve  je záležitosť, ktorá sa objavuje čoraz častejšie. Pozitívne o nej hovoria lekári a ženy, ktoré okúsili blahodarné účinky praktiky pri nosení dieťaťa a v popôrodnom období. Kým sa však vrhneme do ásan len preto, že nám niekto povedal, že to stojí za to, pozrime sa na to, čo je pre nás v danom čase vhodné a čo nie.  Upozorňujeme, že v procese tehotenstva sú teraz zapojené dve osoby - budúca matka a dieťa . Ak ste už cvičili – dobre, pokračujte len v menších úpravách v súlade s vašimi pocitmi. Ak ste však doteraz s jogou či inou pohybovou aktivitou nemali nič spoločné – nezačínajte teraz len preto, že je to módne a hovoria to aj vaši priatelia, pretože to, že kamarátka chváli jogu, nebude vždy dobré. vy.  

Joga nie sú len ásany

Pri cvičení jogy v tehotenstve nemôžeme myslieť len na ásany (pozície).  Dýchacie techniky sú tu tiež užitočné , pretože vám  umožňujú  vyrovnať sa s bolesťou – vrátane bolesti pri pôrode, tehotenského napätia a emócií. Dôležité sú aj  šikovné relaxačné metódy , ktoré zmierňujú úzkosť a neistotu a čistia vašu myseľ. Ak neexistujú žiadne kontraindikácie cvičenia, oficiálne sa uznáva, že joga od druhého trimestra je pre matku a dieťa v tehotenskom brušku úplne bezpečná. Na dosiahnutie čo najlepších výsledkov by sa malo pokračovať až do pôrodu. Potom nadobudnuté skúsenosti, najmä dýchacie techniky, pomáhajú urýchliť a uľahčiť celý pôrodný proces.  Samozrejme ako vždy chcem zdôrazniť, že všetko sa robí len so súhlasom ošetrujúceho lekára.

Môžete cvičiť fitness jogu formommy počas tehotenstva?

A teraz, ako vždy, niekoľko odpovedí na vaše tehotenské otázky

Ako vyzerá brucho v 15. týždni tehotenstva?

V 15. týždni tehotenstva vám neustále rastie maternica, takže bruško sa už viditeľne zaobľuje. Ľahko to ucítite rukou – ľahnite si, uvoľnite svaly a zľahka zatlačte rukou na brucho medzi lonovú symfýzu a pupok.

Kde je dieťa vo veku 15 týždňov?

Bábätko je pod pupkom , takže koža na brušku je stále tvrdšia. Maternica sa v posledných týždňoch posúva smerom nahor, aby poskytla dieťaťu dostatok miesta. Tým sa znižuje jeho tlak na močový mechúr, vďaka čomu sa v pätnástom týždni tehotenstva znižuje frekvencia močenia. 

Je pohlavie dieťaťa viditeľné v 15. týždni?

Kedy je to možné? Pohlavné orgány sa vyvíjajú vo veku 15-16 rokov . týždeň tehotenstva , takže teoreticky je možné od tohto momentu určiť pohlavie bábätka.   

Koľko by ste mali pribrať do 15. týždňa tehotenstva?

Odhadovaný prírastok hmotnosti s prihliadnutím na týždne tehotenstva je nasledovný: do 14. týždňa sa hmotnosť nemení, od 14. do 20. týždňa sa hmotnosť zvyšuje približne o 2,5 kg, od 20. do 30. týždňa sa hmotnosť zvyšuje. približne o 5 kg, od 30. do 36. týždňa týždenne sa hmotnosť zvyšuje asi o 2,5 kg, od 36. do 40. týždňa hmotnosť prestáva priberať.

Čoho by sme sa mali obávať v každom štádiu tehotenstva?

  • Krvácajúca

  • Bolesť brucha

  • Veľký opuch

  • Náhla bolesť

  • Žiadne pohyby plodu

  • Odtok tekutiny z vagíny

  • Zvracanie, hnačka

Čo by ste nemali robiť v druhom trimestri tehotenstva?

Starostlivosť o hygienu a bezpečnosť jedál je stále dôležitá – vylúčte preto zo svojho jedálnička alkohol, surové mäso, surové ryby a surové vajcia. Vyhnite sa nepasterizovanému mlieku a mliečnym výrobkom a veľkému množstvu silnej kávy alebo čaju.

Prečo stojí za to vykonať testy v druhom trimestri tehotenstva?

V priemere sa kontroly počas tehotenstva vykonávajú každé 4 týždne. Žena by mala dodržiavať návštevy lekára, aj keď sa nič nedeje. Tieto testy sa vykonávajú na včasné odhalenie akýchkoľvek porúch skôr, ako sa stanú nebezpečnými pre matku a dieťa. V druhom trimestri sa dieťa vyvíja čoraz rýchlejšie a žena sa musí starať o svoje zdravie. Skontrolujte si svoj zdravotný stav v 2. trimestri tehotenstva a ak budú výsledky zlé, budete mať šancu rýchlo začať liečbu a predísť komplikáciám. Vylúčite aj riziko tehotenskej cukrovky.

Aký výskum:

V druhom trimestri by ste mali na žiadosť svojho lekára vykonávať bežné testy, napríklad krvný obraz, všeobecný test moču. Urobte si orálny glukózový tolerančný test (DTTG). V druhom trimestri by vás mal lekár objednať na vykonanie tohto testu – je zameraný na včasné odhalenie abnormalít v metabolizme sacharidov. Vykonajte aj ultrazvukové vyšetrenie.

Snáď to bude na začiatok všetko,  samozrejme sa pokúsime vrátiť k téme jogy a pohybovej aktivity v neskoršom štádiu tehotenstva, pretože každá aktivita má blahodarný vplyv na vašu pohodu a spevnenie vášho tela.

Vo Formommy máme všetko, čo matka a dieťa potrebujú

Tehotenské nohavičky  ,  dojčiace vložky ,  popôrodné nohavičky

Košele do práce a na kŕmenie ,  Dojčiace podprsenky

Súprava mušelínových plienok s farebnými potlačami

Vrelo odporúčam, všetko čo potrebujete pre každodennú hygienu a starostlivosť o vášho drobčeka. Blúzky a pyžamá a iné perinatálne doplnky pre matku a dieťa, ktoré nie sú oblečením:)  

Na záver tohto príspevku vás chcem ako vždy ubezpečiť, že starať sa o to, čo si kúpite a ako sa o seba počas tehotenstva staráte, ako aj o to, či budete dobrá matka, znamená, že už ste tou najlepšou matkou v svet.

pixel